2025.11.19.

Érdekes tárgy a múzeumban

Hatvan évvel ezelőtt, 1965. november 19-én, Árpád-házi Szent Erzsébet ünnepén, a II. Vatikáni Zsinaton, a római Szent Péter bazilikában Dudás Miklós püspök úr magyar nyelvű bizánci szertartású Szent Liturgiát végzett.
„Most teljesült az, amire őseink századok óta vágyakoztak, most érlelődött be az ő és a mi reményeink legszebb gyümölcse. November 19-én a Szent Péter bazilikában, az Apostolfejedelem sírja előtt, a világ minden részéből összesereglett több mint 2300 zsinati atya jelenlétében édes magyar anyanyelvünkön mutathattam be a Legszentebb Áldozatot. Szent Liturgiánk népünk ajkán élő dallamai a maguk egyszerű szépségében és méltóságában még a távoli földrészek püspökeinek lelkét is megragadták” – írta Dudás Miklós püspök atya a Hajdúdorogi Egyházmegyei Körlevelekben.
Ennek a várva várt és több évszázada vágyott történelmi eseménynek néhány dokumentumát és fotóját Keresztes Szilárd püspök úr a Görögkatolikus Múzeumnak ajándékozta a múzeum megnyitója alkalmából.
Ő maga gépelte és kottázta le a teljes liturgiát több példányban a résztvevők számára. A múzeumi példányok egyikében szerepel a résztvevők aláírása, valamint Dudás Miklós püspök úr személyes bejegyzése is :
„A Szent Péter bazilikában, 1965. XI. 19-én, Magyarországi Szent Erzsébet Ünnepén a Vatikáni Zsinat Atyáinak jelenlétében végzett bizánci szertartású magyar szentmise emlékére”
Keresztes Szilárd püspök úr a dokumentumok átadása alkalmából a személyes visszaemlékezéseit is megfogalmazta egy oldalban. Így emlékszik vissza az eseményre: „Számomra is meglepetés volt, hogy Dudás püspök atya magyarul énekelte az utolsó vacsorai mondatokat is: Vegyétek és egyétek…. Igyatok ebből mindnyájan […] A Szent Péter bazilikában végzett liturgiát úgy értékelték, mint a magyar liturgikus nyelv zsinati hitelesítését”
A dokumentumok előzetes bejelentkezés után megtekinthetők és kutathatók a múzeumunkban.

Hírek